Kokios problemos pasitaiko dažniausiai ir kaip jas išspręsti?
Internetas iki galutinio vartotojo ateina ilga grandine. Įtakos ryšiui gali turėti nesklandumai, kylantys bet kurioje iš šios grandies dalių: interneto tiekėjo įranga, laidai bute, įvadai, maršrutizatorius bei galutinis vartotojo įrenginys (kompiuteris, planšetė ar telefonas). Negana to, duomenis mes siunčiamės iš konkrečios interneto svetainės ar serverio, ir jei jie pernelyg apkrauti, gali tiesiog nespėti susidoroti su gaunamų užklausų kiekiu. Jei norite išsiaiškinti, kur gi slypi problema, teks nuodugniai patikrinti visus šiuos elementus.
Laidai, jungtys, įvadai
Pirmiausia patikrinkite ar nėra matomų laido pažeidimų. Kartais menkiausi įtrūkimai, perlenkimai ar ne iki galo įstatytos jungtys gali būti vienintele neveikiančio ar sulėtėjusio interneto priežastimi. Svarbu patikrinti ir antgalius: ar teisingai sujuntas antgalis su laidu, ar antgalis gerai laikosi jungtyje. Dėl antgalio nusidėvėjimo atsiradęs laisvumas jungtyje gali sukelti kontakto trukdžius. Tokiu atveju, net jei internetas veikia, atsiranda ryšio stabilumo bei greičio nesklandumų.
Jei planuojate didinti interneto greitį iki didesnės nei 100 Mbps spartos, teisingas laidų sujungimas tampa ypač svarbus. Nors pačiame laide yra 8-ios gijos, iki 100 Mbps siekiančiai spartai užtenka tik 4-ių. Tad neretai ir antgaliuose ar interneto rozetėje rasite prijungtas ne visas gijas. Spartesniam nei 100 Mbps internetui būtina tvarkingai pajungti visas 8-ias laide esančias gijas.
Maršrutizatorius nėra amžinas!
Retas žmogus išeidamas iš namų išjungia maršrutizatorių, tad jis veikia beveik visada. Nuolatinė apkrova, elektros energijos tėkmė lemia greitesnį šio įrenginio nusidėvėjimą. Net geriausios firmos ir pats kokybiškiausias maršrutizatorius, tarnavęs kelis metus, jau yra techniškai nusidėvėjęs ir nebegali užtikrinti tokios pačios spartos, kaip anksčiau. Tad svarbu prisiminti, kiek laiko naudojatės savo maršrutizatoriumi.
Be abejo, įtakos interneto greičiui bei pastovumui gali turėti ir mechaniniai įrenginio pažeidimai. Patikrinkite, ar tvarkingai sujungti laidai, ar nėra matomų pažeidimų ir perkraukite įrenginį (išjunkite iš elektros tinklo ir vėl įjunkite). Jei šis paprastas patarimas neveikia, galbūt laikas įrangą atnaujinti.
Naujos kartos maršrutizatoriai - jau pas mus!
Wi-Fi patogiau, bet laidu - stabiliau
Namuose rasti bevielio ryšio zoną jau tapo įprasta. Nes taip patogiau: mažiau laidų ir internetu gali naudotis didesnis įrenginių kiekis namuose. Tačiau laidu iki kompiuterio ateinantis interneto ryšys yra gerokai stabilesnis, mažiau veikiamas papildomų išorinių veiksnių. Belaidis interneto ryšys sklinda oru, tad jo pastovumą ir greitį gali paveikti net visiškai netikėti dirgikliai, pavyzdžiui, įjungta mikrobangų krosnelė. Tiksliausiai interneto greitį namuose pamatuosite naudodamiesi tuo įrenginiu, kuris interneto srautą gauna laidu.
Greitį gali riboti įranga
Jeigu namuose turima įranga yra senesnės kartos arba norite gerokai padidinti interneto spartą (pavyzdžiui, iki 300 Mbps), tai svarbūs tampa ir įrangos standartų atitikimai. Jei maršrutizatorius veikia kitais standartais nei galinis įrenginys (telefonas, plančetė, kompiuteris), greitis gali sumažėti. Techniniame įrenginio aprašyme galite rasti visas specifikacijas, tiesiog reikia žinoti, ko ieškote. Wi-Fi standartai įrenginio aprašyme gali atrodyti, pavyzdžiui, taip: Wi-Fi .802.11 b/g/n/ac.
Kiekvienas iš šių standartų praleidžia skirtingus interneto greičius.
802.11 b palaiko 11 Mb/s, 802.11g – jau 54 Mb/s, 802.11 n – iki 300 Mb/s, 802.11 ac – net iki 1300 Mb/s. |
Yra maršrutizatorių, kurie deklaruoja galintys palaikyti net iki 300 Mbps ar didesnį greitį. Tačiau įsigilinus į techninį įrenginio aprašymą paaiškėja, kad tai ne visai tiesa. Nurodyti Wi-Fi veikimo standartai bei įvadų (angl. port) palaikomi greičiai gali atskleisti, kad tokio greičio jūsų naudojamas įrenginys iš maršrutizatoriaus nesulauks. Pavyzdžiui, TP-Link (TL-WR841N) modelio maršrutizatorius deklaruoja palaikantis iki 300 Mbps, tačiau jų įvadų pralaidumas tesiekia iki 100 Mbps greitį. Tai reiškia, kad žmogus ir galės pasinaudoti tik 100 Mbps interneto greičiu.
Kuo daugiau įrenginių, tuo mažesnis greitis
Į namus ateinančio interneto srautas, kaip skanus pyragas: kuo daugiau valgytojų, tuo mažesnis gabaliukas tenka kiekvienam iš jų. Namuose Wi-Fi belaidžio interneto srautą „valgo“ kiekvienas iš įrenginių: kompiuteris, planšetė, išmanūs telefonai,spausdintuvai ir t.t. Kuo daugiau įrenginių, tuo mažesnis greitis tenka kiekvienam iš jų. Tačiau ne viskas taip beviltiška.
Jei naudojatės aibe įrenginių, kiek pagreitinti gaunamo interneto spartą konkrečiame įrenginyje galite pasirinkę tinkamesnę dažnių juostą. Šiuo metu interneto teikimui naudojami du pagrindiniai dažniai 2.4 ir 5 GHz. Kiekvienas iš šių dažnių taip pat turi dar papildomus kanalus. Interneto greitis ir stabilumas priklauso ir nuo to, kiek apkrautas konkretus dažnio kanalas, kuriuo naudojatės.
Pasirinkus laisvesnį dažnio kanalą, interneto sparta jūsų įrenginyje gali iškart padidėti. Pasitikrinti, kokiu dažnio kanalu naudojasi jūsų įrenginys ir koks šio kanalo apkrovimas galima tik turint atitinkamą programinę įrangą (pvz., naudojantis „Wi-Fi Analyzer“ programėle). Taip pat galima pakeisti ir maršrutizatoriaus Wi-Fi nustatymus, nurodant, kuriuo dažnio kanalu jam naudotis.
Dažnių juostos plotis (angl. Channal Width), kurį taip pat galite pasirinkti maršrutizatoriaus nustatymuose patys, tai pat turi įtakos internetui. Platesnė dažnių juosta gali užtikrinti didesnį greitį ir stabilesnį interneto veikimą. Tuo tarpu siauresnė – gali pasiekti jūsų įrenginius didesniu atstumu, taigi internetu galima naudotis ir toliau nuo maršrutizatoriaus esančiuose kambariuose.
2.4 GHz dažniu veikiančių įrenginių rinkoje sutinkame daugiau. Tačiau 5 GHz dažnių standartu veikiančius įrenginius žinovai renkasi vis dažniau. Ši dažnių juosta turi daugiau kanalų ir jie paprastai būna mažiau apkrauti. Dėl mažesnio trukdžių kiekio ir dažnio juostos pralaidumo greitis yra didesnis, o ryšys – stabilesnis. Ar jūsų įrenginys palaiko šį standartą, sužinosite perskaitę technines specifikacijas (pvz., 5 GHz, Dual Band, 802.11 ac).
Ar tikrinote savo kompiuterį?
Ne paslaptis, nekokybiškai veikiantis, apkrautas ar gendantis kompiuteris paprasčiausiai neveikia taip greitai, kaip norėtųsi. Ir čia jau ne interneto, o įrangos problema. Lygiai taip pat ir su telefonu bei planšete. Galbūt juose pernelyg daug išsaugotų bylų, nesutvarkyta informacija ar nuolat veikia papildomos programos? Ištrinkite nereikalingas bylas, ištuštinkite šiukšlių dėžę, ištrinkite nereikalingas programėles. Jei reikia, atlikite kompiuterio defragmentaciją, kuri padės sutvarkyti jame esančius duomenis, atnaujinkite antivirusinę bei kitą programinę įrangą.
Verta atkreipti dėmesį ir į paties kompiuterio techninius duomenis. Tinklo plokštė turi palaikyti norimo greičio standartą, o procesorius bei kietasis diskas – gebėti apdoroti tokius informacijos kiekius, kurie pas juos ateina. Kopiuterinės įrangos, telefono ar planšetės nusidėvėjimas taip pat turi įtakos veikimo greičiui bei kokybei.
Laikas atnaujinti įrangą? Užsukite į mūsų įrangos parduotuvę
Reikia pagalbos ar konsultacijos?
Susisiekite su mumis darbo dienomis nuo 9-16 val. tel. 8 46 390716
Kitu laiku: 8-700-55540.